Meteorologické pojmy

Na stránkach o počasí sa vyskytujú i základné pojmy z meteorológie, ktorých správny význam nie je vždy celkom jasný, preto sú niektoré z nich tu vysvetlené.

Meteorologické pojmy - pokračovanie (3)

Doplňkové meteorologické veličiny

Medzi doplňkové meteorologické veličiny patrí hlavne slnečné žiarenie, dĺžka slnečného svitu a UV index. Teraz k jednotlivým pojmom:

Slnečné žiarenie sa dá rozdeliť na:

  • žiarenie ultrafialové (vlnová dĺžka pod 400 nm)
  • žiarenie viditeľné (vlnová dĺžka 400 až 750 nm)
  • žiarenie infračervené (vlnová dĺžka viac ako 750 nm)

Viditeľné žiarenie tvorí asi 45 % dopadajúceho žiarenia, pri čom jeho podiel je vyšší pri zatiahnutej oblohe, kde môže dosiahnúť až 60 %. Príkon (intenzita) žiarenia dopadajúceho na povrch zemskej atmosféry činí 1373 W/m22. Toto množstvo sa nazývá tzv. solárna konštanta a je to teoretická maximálna možná nameraná hodnota.
Dĺžka slnečného svitu udáva počet hodín za deň, mesiac, alebo rok, po ktorej priame slnečné žiarenie dosahovalo zemského povrchu, tj. po ktorej terénne predmety vrhaly zreteľné tiene. Trvanie slnečného svitu závisí jak na dĺžke dňa, tak i na výskytu oblačnosti a hmly. Slnečný svit sa meria slnomery (heliografy). Slnomer využíva tepelného účinku slnečných paprskov sústredených guľe zo špeciálneho skla, v jej ohnisku je umiestnený registračný pásek. Guľa funguje ako lupa a slnečný paprsek vypaľuje do registračnej pásky stopu závislú na dĺžke a intenzite slnečného žiarenia.
UV index je daný úrovňou tzv. erytemového slnečného ultrafialového žiarenia a je medzinárodne štandardizovaná bezrozmerná veličina, vyjadrujúca biologický efekt žiarenia na ľudské zdravie. V našej geografickej oblasti sa UV index pohybuje v rozmedzí od 0 do 9, v tropickom pásme môže dosiahnúť až 15 alebo 16. Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššie je Slnko nad obzorom (za jasného počasia), tým vyšší je UV index a tým aj vätšia dávka UV žiarenia, ktorá zasiahne exponované živé organizmy. Najvyšších hodnôt u nás dosahuje UV index v lete v poludňajších hodinách. Podľa hodnoty UV indexu, by sme teda mali voliť úroveň našej ochrany proti ultrafialovému žiareniu. Význam jednotlivých hodnôt UV indexu nájdete v tabuľke v prílohe.

Pre určenie spotreby tepla na vykurovanie v priebehu vykurovacej sezóny sa používá charakteristika počet denostupňov, na základe ktorej sa dá previesť porovnanie intenzity jednotlivých zimných období medzi sebou. Počet denostupňov vykurovacieho obdobia vychádza z počtu vykurovaných dní a rozdielu priemernej vonkajšej teploty vo vykurovaných dňoch a priemernej vnútornej teploty.
Vo výpočte je predpokladaná hodnota vnútornej teploty 20°C, počet vykurovaných dní je určený ako počet dní vo vykurovacom období s priemernou teplotou nižšou alebo rovno 13°C (N13) a priemerná teplota týchto dní (T13) je uvažována ako priemerná vonkajšia teplota vo vykurovaných dňoch. Počet denostupňov (D18) je tak určený ako:
D(18)=(22-T13)*N13
Obdobne sa dá postupovať aj v letnom období pre stanovenie spotreby energie pre použitie klimatizácie pri ochladzovaní miestnosti.

Meteorologické javy

POĽADOVICA je súvislá, spravidla homogénna priehľadná ľadová usadenina s hladkým povrchom. Tvorí sa zmrznutím prechladených kvapiek mrholenia, dažďových kvapiek na predmetoch, ktorých teplota je mierne pod 0°C.
ĽAD je ľadová vrstva pokrývajúca zem, na rozdiel od poľadovice na zemi mrznú neprechladené dažďové kvapky či kvapky mrholenia. Vzniká, ak je teplota povrchu pod 0°C.
NÁMRAZA je pojem, ktorý sa v cestnej doprave používa pre všetky formy ľadových usadenín na vozovkách vrátane poľadovice a zmrazkov. Námraza sa však môže vyskytovať na elektrických stĺpoch, stromoch atd. V leteckej doprave sa uvádza niekoľkov druhov námrazy, a to podľa rýchlosti a teploty, pri ktorej vzniká.
ZMRAZKY je termín používaný pre formu poľadovice, ktorá vzniká opätovným zmrznutím celkom či čiastočne roztopeného snehu.

SPÄŤ NA PREDCHÁDZAJÚCU STRÁNKU

Vysvetlenie pojmov je prevzaté z webových stránok OK5AW - Rádioamatérske stránky a stránky o počasí, stránok stanice Domašov u Brna a meteorologickej stanice v Smržovce